Forum ciężarówki mobile cbradia tuning dostawcze autobusy Strona Główna ciężarówki mobile cbradia tuning dostawcze autobusy
Ciężarówki i nie tylko...


Autostrady morskie pomogą usprawnić europejski transport

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ciężarówki mobile cbradia tuning dostawcze autobusy Strona Główna -> Kosz
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
kregu
ModeratorDołączył: 07 Sty 2007
Posty: 345
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Namysłów k/Opola

 PostWysłany: Czw 16:08, 08 Mar 2007    Temat postu: Autostrady morskie pomogą usprawnić europejski transport Back to top

Autostrady morskie to specjalny program, który ma pomóc w likwidacji tzw. wąskich gardeł w unijnych korytarzach transportowych. Aby go zrealizować, co najmniej dwa porty w dwóch różnych krajach muszą spełnić określone programem wymagania. Potrzebni są przewoźnicy dysponujący regularnymi połączeniami promowymi.

Rozmowa z Henrykiem Kałużnym, dyrektorem Stena Line Freight Polska.

- Dlaczego Stena Line zdecydowała się na przystąpienie do projektu rozwoju autostrad morskich na Bałtyku?

- Stena Line przystąpiła do konsorcjum, które złożyło aplikację do projektu Autostrada morska Karlskrona-Gdynia. Złożenie aplikacji ma na celu włączenie funkcjonującego połączenia promowego Karlskrona Gdynia, którego operatorem jest Stena Line, do unijnego programu autostrad morskich. W przypadku nadania naszemu połączeniu promowemu przez Komisję Europejską statusu autostrady morskiej, uzyskamy szansę na wsparcie finansowe Unii Europejskiej z przeznaczeniem na rozwój i modernizację linii promowej. W głównej mierze chodzi o pozyskanie środków na modernizację infrastruktury portowej oraz jej otoczenia. Warto dodać, że również po stronie szwedzkiej konsorcjum, w którym znajduje się miasto i port Karlskrona, złożyło identyczną aplikację ministrowi transportu Szwecji. Bowiem w ramach przyjętej przez Komisję Europejską polityki transportowej za austostrady morskie mogą być uznawane ważne europejskie morskie szalki transportowe, w tym także w rejonie Morza Bałtyckiego. Artykuł 12a wytycznych dla rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T wprowadził pojęcie autostrady morskiej jako obejmującej infrastrukturę i organizację połączeń transportowych przynajmniej w dwóch portach dwóch różnych krajów członkowskich UE.

Projekt autostrady morskiej powinien ponadto uwzględniać utrzymywanie regularnych połączeń przez cały rok, plany rozwoju infrastruktury portowej oraz przedsięwzięcia na rzecz rozwoju transportu multimodalnego, systemów bezpieczeństwa i logistyki transportu, a także systemu celnego i administracyjnego. A nasza linia spełnia te warunki. W ciagu półtora roku zainwestowaliśmy w rozwój linii GdyniaKarlskrona ponad 280 mln zł, a w ciagu kolejnych czterech lat planujemy wydać na inwestycje około 1, 8 mld zł. Linia ta jest dla nas jedną z najważniejszych, które obsługujemy.

- Na czym będzie polegała modernizacja linii promowej i portów do obsługi autostrady morskiej?

- Środki pozyskane z funduszy unijnych posłużą między innymi do wybudowania w Porcie Gdynia nowego terminalu promowego przy nabrzeżach polskim i francuskim, którego koszt szacuje się na 68 mln euro. Nowy terminal jest niezbędny, gdyż jednostki, jakie Stena Line buduje obecnie z przeznaczeniem na autostradową linię promową Gdynia-Karlskrona mają mieć długość 240 metrów oraz długość linii ładunkowej 5500 metrów (ok. 400 pojazdów ciężarowych). Obecny terminal promowy nie pozwala na obsługę tak dużych jednostek (największych jednostek typu ro-pax na świecie) oraz na obsługę tak dużego ruchu frachtowego. Po stronie szwedzkiej koncepcja rozwoju zakłada zarówno rozbudowę terminalu promowego, jak i budowę centrum logistycznego w Alcesta oraz modernizację linii kolejowej między portami Goeteborg i Karlskrona.

- Bałtyk nie jest dużym akwenem morskim, który i tak w wiekszości jest obsługiwany przez porty niemieckie. Czy tak duże inwestycje są więc uzasadnione?

- Przewozy promowe, a szczególnie przewozy frachtowe pojazdów ciężarowych, naczep, kontenerów rosną obecnie bardzo dynamicznie. Linie promowe między Polską a Szwecją notują największe w Europie wzrosty przewozów, około 20 proc. rocznie i to od kilku już lat. Budowa autostrady A-1 oraz rozwój nowych państw członkowskich UE Rumunii i Bułgarii może znacznie zwiększyć ruch tranzytowy i potrzeby przewozowe w relacji południe północ w tranzycie przez Polskę. Aby jednak ładunki te nie umykały jak do tej pory większa część tranzytu z Czech, Węgier przez porty niemieckie należy dołożyć wszelkich starań, by poprawić infrastrukturę do i z portów polskich. Temu natomiast pomóc może właśnie program autostrad morskich.

(Rozmawiała Beata Trochymiak - Gazeta Prawna)

*********************************

PARTNERZY PORTU GDYNIA

W styczniu Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) w imieniu partnerów złożył w Ministerstwie Gospodarki Morskiej aplikację do projektu autostrada morska Karlskrona – Gdynia. Partnerami ZMPG ze strony polskiej zostali: Pomorski Urząd Marszałkowski, Gmina Gdynia wraz ze Stowarzyszeniem Miast Autostrady Bursztynowej (SMAB), Urząd Morski w Gdyni, Instytut Morski w Gdańsku, PKP Cargo, Spedcont Spedycja Polska, Polska Izba Spedycji i Logistyki. Po stronie szwedzkiej występują Port i Gmina Karlskrona, Region Blekinge, Stowarzyszenie Baltic Link (odpowiednik polskiego SMAB) oraz operator promowy Stena Line.

ROZWÓJ SIECI EUROPEJSKIEJ

Wspólnota Europejska może wspierać projekty będące projektami wspólnego interesu, które realizowane są przez państwa członkowskie. Projekty te zostały określone w wytycznych wspólnotowych na temat rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T: Trans-European Network – Transport). Rozwój sieci transeuropejskiej ma służyć zwiększeniu efektywności funkcjonowania wspólnego rynku. Unia Europejska dążyć będzie do zapewnienia interoperacyjności narodowych sieci transportowych, do rozwoju intermodalności w transporcie, jak również do zapewnienia dostępu regionom peryferyjnym lub wyspiarskim do centralnych regionów Wspólnoty.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ciężarówki mobile cbradia tuning dostawcze autobusy Strona Główna -> Kosz Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach